A kundalini jógi a napját hideg vizes zuhannyal kezdi. Nem a meleg vízhez kever egyre több hideget, hanem rögtön a hideg vizes csapot nyitja meg.

Több mint egy éve kezdtem el rendszeresen hideg vízzel tusolni. Nekem személy szerint nem ment nehezen a váltás, talán leginkább azért, mert nem gondolkodtam túl, egyszerűen fokozatosan el kezdtem magamra folyatni a hideg vizet. Aminek hatására általában nagyokat sikítok, de a hirtelen hideg sokk ellen nekem segít az éneklés is. (Ez a sikítozás talán ijesztőnek hangzik, de én nem így élem meg: élvezem, hogy kieresztem a hangom, élőnek érzem magam tőle.)

Nyáron a hideg vizes zuhany nem nagy dolog, de télen a csövekben lévő víz is hidegebb, körülbelül 10-12 Celsius fokos. Ilyen hőfok után az áprilisi-májusi 14-15 Celsius fokos tengerben, Balatonban, Tiszában való megmártózás egyszerűen nem jelent problémát, hiszen az ember otthon hidegebb vízhez szokott.

Mi értelme van a hideg vizes masszázsnak? A kundalini jógik által ishnan-nak nevezett, és tudománynak tartott hidroterápia legfőbb élettani előnyei a következők:
-    összehúzza, majd megnyitja a hajszálereket, azaz megtornáztatja az ereket.
-    az értorna következtében a saját keringéssel rendelkező szerveket (szívet, vesét, tüdőt, májat), hirtelen, lökésszerűen friss vérrel látja el.
-    az értorna kihat a mirigyek működésére, kiválasztására is, aminek hatására a vér kémiai összetétele is módosul.
-    jótékonyan hat a bőrre.

Hogyan kezdj hozzá?

A hideg vizes zuhanyt a végtagoknál kezdd: először folyasd a vizet az egyik, majd a másik lábadra, a karjaidra, kezeidre. Soha ne a combcsontra veresd először a vizet – a sokkszerű hatás megzavarhatja a szervezet magnézium-kalcium egyensúlyát. Nem véletlen, hogy a római kori mozaikokon is a tusoló katonák rövidnadrágot viselnek: így védik a test legnehezebb csontját, a combcsontot a hirtelen sokktól. Ugyancsak nem szabad a hideg vizet szoktatás nélkül a nemi szervekre illetve a fejre folyatni.

Menstruáció és várandósság alatt nem ajánlott a hideg vizes fürdés, ilyenkor a jógik langyos vizet ajánlanak. Ugyancsak nem javasolt ízületei gyulladásokban, reumában szenvedőknek, illetve szív- és érrendszeri betegségekkel küzdőknek.

Hogyan hat a hideg víz az egyes testtájakra?

Ha a vizet az állra, az alsó ajak alatti területre vereted, kitisztul az elméd.

Ha a két szemöldök vagy a felső ajak fölötti részre folyatod, nagyon energikusnak fogod érezni magad.

A homlokra folyatott hideg víz elálmosít.

A kar felső részének hideg vízzel történő átmasszírozása jótékonyan hat az emésztőrendszerre.

A csukló felett 3-5 centiméterrel a szívre tudunk hatni a hideg vízzel.

A csukló vonalára folyatott hideg víz a májra, az ujjhegyek az agyra hatnak.

Nagyban befolyásolja a vér kémiai összetételét, ha a vizet a mellkasra veretjük (akár 10-15 percig is), ahonnan lecsurog a nemi szervekig.

Ha a jobb lábfejjel megmasszírozod a balt, és fordítva, miközben hideg vizet folyatsz rájuk, a talpon elhelyezkedő sok ezer idegvégződés stimulálásával az egész szervezetre hathatsz.

Én tíz percnél tovább még nem álltam hideg zuhany alatt, reggelente átlagosan 3-5 percig „élvezem”, aztán alaposan szárazra törlöm magam. A legfantasztikusabb benne, - amiért én tulajdonképpen az egészet csinálom -, az az érzés, amikor tusolás után hirtelen mintha felkapcsolna egy termosztát a testemben: fantasztikus melegség önt el, miközben hihetetlen ébernek érzem magam. Egészen másféle éberség ez, mint amit az ember a kávétól érez.

Érdemes próbálkozni vele!