Eredetileg csak egy jóga volt (ahogy Indiában mind a mai napig Jógáról beszélnek, nem különítik el hatha, bikram, vagy astanga jógára), majd ez tagolódott a nyugati világban mintegy 22 különböző rendszerre, attól függően, hogy az adott irányzatban a jóga teljes rendszerén belül hova helyeződött a hangsúly. A kundalini jógát szokás a „jógák királynőjének” vagy a "tudatosság jógájának" is nevezni.

A kundalini jóga egyesíti a meditáció, a mantra zengetés, a légzőgyakorlatok és a dinamikus mozgással és intenzív légzéssel végzett testhelyzetekből álló gyakorlatsorok, a kriják erejét. Ily módon a fizikai gyakorlás mellett egy teljes holisztikus rendszer kapcsolódik hozzá.

A test szintjén a kundalini jóga segíti a méreganyagokkal eltömődött szerveink megtisztítását, és a testünk ráhangolását egy finomabb természetű energia befogadására és áramoltatására – mindezzel hozzásegítve ahhoz, hogy a test valóban a "Lélek templomává" válhasson.

Az elme szintjén a kundalini jóga segít abban, hogy életünk eseményeire ne csak reagáljunk, hanem intuítiven és aktívan elébük menjünk. Erősíti bennünk az elfogadást, a toleranciát, valamint segít megérteni cselekvéseink eredetét és következményeit, hogy érzelmi reakciók helyett tudatos válaszokat adhassunk.

Minden gyakorlás és meditáció végcélja pedig, hogy Lelkünk, a tiszta tűz, mely mindannyiunkban ott ég, és összeköt bennünket a világegyetem energiájával, fényesebben és tisztábban ragyoghasson életünkben.

A kundalini jóga Indián belül a szikh kisebbséghez kapcsolódik, a kundalini meditációk egy része a szikh vallásos szövegekből merít.  Egyik legszebb szent szövegük, a gurmukhi nyelven elhangzó Japji a kundalini jóga hagyomány leghosszabb mantrájaként a reggeli Vízöntő Szádana részét képezi.